Чи потрібний шолом взагалі?

Ще не так давно типовий образ радянського гірськолижника складався з спеціального костюма, лиж, лижної шапки, лижних рукавиць та лижних окулярів. Так було ще донедавна у минулому столітті. З падінням залізної завіси до нас ринули нові товари і нові пристрої безпеки, які у такому екстремальному виді спорту є вкрай необхідні. Справді на запитання «чи потрібний гірськолижний шолом» відповідь однозначна – не лише потрібний, він необхідний. Навіть провідні професіонали сьогодні без шолома на лижну трасу не виходять, адже це у кільканадцять разів підвищує рівень безпеки і убезпечує від пошкодження такого життєво важливого органу спортсмена, як голова.

Що варто знати про гірськолижні шоломи…

Що варто знати про шоломи перед їх придбанням? Насамперед, що бувають 2 види шоломів:

  • Відкритий
  • Закритий

Загалом, як вважають фахівці, у більшості випадків варто користуватися відкритим шоломом, оскільки закриті використовуються найчастіше в слаломі та катанні по лісі. Для гірськолижних спусків аматорського та любительського рівня це зайва вага та зайві кошти. По друге, усі шоломи мають відповідати певним стандартам міцності та ударостійкості. На сьогодні у виробництві шоломів використовуються наступні стандарти: CE, ASTM, Snell RS-98. По третє під час вибору шолома важливу увагу варто звернути на вентиляцію. Це особливо важливо, якщо плануєте кататися у теплу пору. Погано вентельовані шоломи під час катання створюватимуть дискомфорт через потовиділення голови, а це може призвести до втрати уваги і як результат, до травматичного випадку. По четверте звертаємо увагу на якість каркасу, який відповідає за міцність виробу. Сучасний якісний каркас складається з полікабоніту (легкого та міцного матеріалу). Внутрішня частина може бути з поліестеру подвійної міцності.

Обираємо шолом

Першою ознакою того що шолом вам підходить є його посадка. Шолом на вашій голові має прилягати щільно без зайвих зазорів та рухів. При таких умовах шолом рівномірно розподілить енергію удару по усій поверхні. Якщо шолом завеликий – енергія удару зосередиться у певній конкретній точці, що призведе до пролому шолома та травм. Загалом розмір шолома вираховується з довжини окружності голови. Для цього достатньо взяти рулетку і зняти мірку окружності голови через лоб та потилицю. Так от озброївшись цими даними все одно ідемо на примірку. Річ у тім, що кожна голова є індивідуальною і однакові розміри різних виробників можуть або підійти або не підійти.

Примірку розпочнемо з одягання шолома. Передній зріз шолома розташовуємо трохи вище лінії брів. Шолом має сидіти щільно і не гойдатися. Ту ж операцію робимо з маскою, або з окулярами. Якщо шолом гойдається, або є зайві щілини – це не ваша модель. Якщо усе правильно, шолом щільно прилягає до голови, вам у ньому комфортно – ви зробили правильний вибір.

І на завершення пам’ятайте: шоломи річ одноразова. Після серйозного удару, його варто замінити. Шолом бодай з єдиною тріщиною уже вам не гарантуватиме того рівня безпеки, на який ви розраховуєте.