Віктор Винник: Я взагалі дуже прискіпливий до слів, тому у даному випадку варто розрізняти поняття «спорт» і «фізкультура», чи, як тепер у нас модно називати, «фітнес». Ну, спорт (професійний спорт) очевидно більшості недоступний, адже мало кому з загалу відомо, які це навантаження і через що треба пройти професійним спортсменам. А ми з вами так звані диванні вболівальники, можемо критикувати, висловлювати своє незадоволення, хоча багато з нас очевидно не добіжить і до середини поля . Відповідно ми будемо говорити про фізичну культуру –  явище, яке в епоху сидячо-лежачих професій є вкрай необхідне. Я ж по можливості стараюсь плавати. Колись бігав крос. А наразі серед моїх занять є ще лижі, і час від часу гімнастика. Вважаю, що людині дано тіло щоб його використовувати. Якщо спортом не займатися, його доведеться лише лікувати. А у мене є дивна мрія померти здоровим… так років через 100.

Я.Б. У наш час багато людей займається гірськолижним спортом, а багато про це мріють і планують зробити перші кроки…Власне виникає запитання з чого розпочинати? Тож хотілося почути від тебе як вже обізнаної людини, якісь конкретні поради, які убезпечать новачків від помилок.

Віктор Винник: Просто не уявляєте наскільки багато людей захоплюються цим видом спорту. Це сьогодні такий собі тренд, така мода, чи може течія. Пам’ятаю, ще 10 років тому (а саме стільки «хворію» лижами) у Славському, на Закарпатті було все свобідно, не було черг біля підйомників. Буквально за останніх 3-5 років раптово зросла популярність цього виду спорту і стали кататися таке враження що усі: хто може, хто не може. Не знаю в чому причина. Можливо люди звернули увагу на здоровий спосіб життя, а можливо це просто розвага. Але факт: гірськолижний спорт став масовим явищем. Хто заможніший подається в Куршавель, а середній клас вперто обкатує карпатські схили. Думаю у Планеті спорту ви відчули підвищення інтересу до гірськолижного спорядження.

Якщо людина задумала розпочати кататися на лижах – це вже є великий позитив. Звичайно більшість людей доймають сумніви: «а це небезпечно, можна собі зламати ноги». Проте коли ці сумніви в собі здолати і стати перший раз на лижі, починаєш «хворіти» ними. І це на все життя. Оскільки до таких і сам належу, і очікую снігу та зими, як сибірська лайка. J Очевидно треба усе розпочинати з вибору лиж. Що є позитивним у наш час, так це великий вибір. Можливо на початках це навіть збиває з пантелику, але знову ж інформації достатньо в Інтернеті і завжди знайдеться людина, яка допоможе розібратися. Я свого часу вчився на власних помилках, які вважаю досить потужним університетом, тому є чим поділитися з початківцями. Отож під час вибору лиж від новачків часто можна почути фразу «Оскільки я недосвідчений, куплю собі найдешевші лижі», що є першою помилкою. Звісно варто зважати на власну купівельну спроможність, проте варто пам’ятати, що дешевий сир буває лише в мишоловці і супердешеві речі можуть виявитись не якісними, що у такому виді спорту становить неабияку загрозу здоров’ю і життю. Поряд з тим не варто купляти супердорогі речі: напівпрофесійні чи професійні. Є звісно люди, у яких є така можливість, але якщо вони початківці – їм ці лижі на старті не знадобляться.

Тепер безпосередньо про гірські лижі. Їх є багато видів. Ще донедавна існував лише один вид – так звана класика з однаковою шириною по всій довжині. Фактично ще з радянських часів з таких лиж і зародився гірськолижний спорт. За останніх 30 років лижі сильно змінилися прогресуючи рік за роком, адже над їх вдосконаленням працюють інститути, працює наука. Робота велась над аеродинамікою, формами, матеріалами. То ж для початківців варто брати так звані м’які лижі. Вони зроблені з таких матеріалів, які добре вібрують, прогинаються на нерівностях, ними легше управляти. Жорсткіші лижі придатні у більшості для професіоналів і для тих хто має певне поняття у катання. Хоча ними важче управляти, проте вони краще тримають поворот і звісно виграють у швидкості.

Отож підсумуємо: якщо ми початківці – по–перше зважаємо на вартість, по – друге обираємо лижі з м’якших матеріалів. Тепер поговоримо про такий момент, як розмір лиж. Існує така думка, що лижі для чоловіків мають бути на 10 см нижчі від росту лижника, а для жінок – на 15 см. Хоча це не зовсім так. Це таке сухе науково-теоретичне тлумачення. Насправді варто пам’ятати: чим коротша лижа, тим легше спочатку на ній буде вчитися. Коротша лижа є більш маневрена і легша по вазі. Отримавши певний досвід у катанні можна переходити на довші лижі, які дозволять розвинути більшу швидкість і є стійкішими на трасі. Тому на початок рекомендую брати лижі значно коротші за ріст сантиметрів на 20.

Декілька слів про форму лиж. Сьогодні на українському ринку і зокрема у Вас на «Спортивній барахолці» більшість лиж є так звані «карвінгові». Це такі собі лещата з талією: вони по центру звужені і рівномірно розширені на кінцях. Коли вони з’явилися до них ставилися з пересторогою. Насправді ж це надзвичайно добре продумана форма, яка дозволяє котрольованіше виконувати повороти завдяки такій аеродинаміці. Сьогодні понад 80% усіх лиж на ринку України є саме такої форми.

Про палиці. Тут все значно простіше. Їх підбираємо під власний ріст: Коли лижник підбирає тримаючи палиці в бойовій позиції передпліччя і плеча має формувати кут 90 градусів. У такому випадку їх підібрано ідеально. І третім найважливішим моментом (поряд з лижами та палицями) у гірськолижному спорті є лижні черевики. Тут варто пам’ятати що лижні черевики не можна купляти на виріст, тому що це досить небезпечно. Вони мають доволі тісно облягати ногу лижника, але разом з тим не муляти не тиснути. Тобто обираємо черевики максимально наближені до ідеального розміру вашої ноги. Щодо шоломів розповідати не буду, оскільки у вас на сайті «Планети спорту» є досить вичерпна публікація на цю тему. Лише додам, що це абсолютно не зайва річ і скоро у нас в Україні, як і в Європі без шолома на лижну трасу вас не пустять. Сам не раз бачив, як початківці перший раз ставали на лижі на прямі ноги і – вертикально вниз. Зрозуміло – перша смерека їхня. Тому про наявність шолома і його потребу думаю розповідати не варто.

Далі мали б поговорити про костюми та термобілизну, які є вже не настільки важливі, як вище перелічені елементи, тому і рекомендацій якихось загальних давати не буду, адже кожен індивідуально здатний обрати те, що йому оптимально підійде по зручності і практичності.